The KTM 640 Duke II YellowBlack is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.64 HP (39,00 kW)) @ 7000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential aspect. The KTM 640 Duke II YellowBlack features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, providing reliable performance on the road.
Routine service is important for ensuring your KTM 640 Duke II YellowBlack operating reliably. Frequently replaced components involve clutch plates. By using genuine parts, your 640 Duke II YellowBlack can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for KTM 640 Duke II YellowBlack Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 53.64 HP (39,00 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |