The Hero Honda Glamour 125 PGM FI is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Hero Honda Glamour 125 PGM FI is fitted with a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, providing good mileage for your adventures.
Proper upkeep is necessary to keep your Hero Honda Glamour 125 PGM FI in top condition. Frequently replaced components consist of sprockets. Through proper maintenance, your Glamour 125 PGM FI will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Glamour 125 PGM FI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Optional drum break |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |