The Triumph Rocket III is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 142.00 HP (103,08 kW)) @ 6200 RPM, 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important aspect. The Triumph Rocket III is equipped with a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, delivering reliable efficiency during your journeys.
Preventative care is crucial to maintain your Triumph Rocket III operating reliably. Common service items consist of brake pads. Through proper maintenance, your Rocket III will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Triumph Rocket III Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - R17 and the Rear Tyre size is 240/50 - R16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) |
| Power: | 142.00 HP (103,08 kW)) @ 6200 RPM |
| Torque: | 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 320.0 kg (701,97 pounds) |
| Length: | 2500 mm (97,91 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |