The Keeway Matrix 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 7500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 88.0 km/h (54,43 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a critical aspect. The Keeway Matrix 150 is fitted with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, delivering optimal mileage for your adventures.
Routine service is crucial for ensuring your Keeway Matrix 150 operating reliably. Popular maintenance parts involve batteries. With regular servicing, your Matrix 150 will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Keeway Matrix 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 88.0 km/h (54,43 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |