The MBK Cityliner 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential consideration. The MBK Cityliner 125 features a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, ensuring efficient performance for your adventures.
Routine service is vital to keep your MBK Cityliner 125 running smoothly. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your Cityliner 125 will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for MBK Cityliner 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 15 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8750 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |