The Yamaha Virago XV 535 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 535.00 ccm (32,49 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 42.00 HP (30.7 kW, 34.00 Nm (3.5 kgf-m or 25.1 ft.lbs and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a key factor. The Yamaha Virago XV 535 is fitted with a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, providing reliable mileage on the road.
Routine service is essential to keep your Yamaha Virago XV 535 operating reliably. Regular replacement items comprise oil filters. By using genuine parts, your Virago XV 535 will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Virago XV 535 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00S - 19 and the Rear Tyre size is 140/90 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 535.00 ccm (32,49 cubic inches) |
| Power: | 42.00 HP (30.7 kW |
| Torque: | 34.00 Nm (3.5 kgf-m or 25.1 ft.lbs |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1987 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |