The Yamaha TDM 850 is a 4 stroke, Allround bike with a 849.00 ccm (51,55 cubic inches) Twin, 5 Valve type of engine.
This engine has 77.00 HP (55,92 kW)) @ 7500 RPM, 76.50 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Yamaha TDM 850 running smoothly. Common service items include sprockets. Using quality components, your TDM 850 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 849.00 ccm (51,55 cubic inches) |
| Power: | 77.00 HP (55,92 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 76.50 Nm (7,76 kgf-m or 56,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |