The Motorhispania RX 125R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11,64 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key factor. The Motorhispania RX 125R comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, offering efficient mileage during your journeys.
Regular maintenance is important to maintain your Motorhispania RX 125R running smoothly. Popular maintenance parts involve spark plugs. Using quality components, your RX 125R can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Motorhispania RX 125R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Galfer Wave |
| Rear Brakes: | Single disc. Galfer Wave |