The Kawasaki ZR 7S is a 4 stroke, Allround bike with a 738.00 ccm (44,80 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 75.10 HP (54,53 kW)) @ 9500 RPM, 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key feature. The Kawasaki ZR 7S comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, providing good range on the road.
Scheduled maintenance is important for keeping your Kawasaki ZR 7S in peak form. Essential service parts involve spark plugs. Through proper maintenance, your ZR 7S can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 738.00 ccm (44,80 cubic inches) |
| Power: | 75.10 HP (54,53 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 202.0 kg (443,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |