The Jawa 50 Robby is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8500 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When riding, the tank size is a key aspect. The Jawa 50 Robby features a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, delivering excellent performance on the road.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Jawa 50 Robby performing at its best. Popular maintenance parts comprise brake pads. With the right parts, your 50 Robby can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 80.0 kg (175,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |