The Yamaha JogR is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.15 HP (1,59 kW)) @ 6750 RPM, 2.46 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The Yamaha JogR is fitted with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, ensuring excellent performance during your journeys.
Preventative care is key to keep your Yamaha JogR performing at its best. Essential service parts comprise spark plugs. With the right parts, your JogR will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha JogR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.15 HP (1,59 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 2.46 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 76.0 kg (166,76 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |