The Honda XL1000V ABS Varadero is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important aspect. The Honda XL1000V ABS Varadero includes a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, ensuring efficient fuel economy for your rides.
Preventative care is key to keep your Honda XL1000V ABS Varadero running smoothly. Regular replacement items include spark plugs. By using genuine parts, your XL1000V ABS Varadero will sustain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 241.5 kg (529,74 pounds) |
| Length: | 2295 mm (89,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |