The Lem Four X Pro R is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.50 HP (6.2 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential aspect. The Lem Four X Pro R comes with a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel management system, delivering optimal efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is key to keep your Lem Four X Pro R in peak form. Popular maintenance parts include spark plugs. By using genuine parts, your Four X Pro R will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Lem Four X Pro R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 60/100 - 14 and the Rear Tyre size is 80/100 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.50 HP (6.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 65.2 kg (143,08 pounds) |
| Length: | 1660 mm (65,07 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |