The AJP Pr4 200 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 198.00 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM, 15.50 Nm (1,59 kgf-m or 11,34 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The AJP Pr4 200 Enduro is equipped with a fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, offering good performance on the road.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your AJP Pr4 200 Enduro in peak form. Common service items include oil filters. By using genuine parts, your Pr4 200 Enduro will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for AJP Pr4 200 Enduro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/90 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 15.50 Nm (1,59 kgf-m or 11,34 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |