The Kreidler Insignio 250 DD is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.60 HP (9,85 kW)) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The Kreidler Insignio 250 DD features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel injection system, providing reliable fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is important for keeping your Kreidler Insignio 250 DD in top condition. Frequently replaced components include brake pads. With the right parts, your Insignio 250 DD will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Insignio 250 DD Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 13.60 HP (9,85 kW)) @ 5750 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |