The Puch Maxi Sport is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 48.80 ccm (2,97 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 1.50 HP (1,09 kW)) @ 4500 RPM, 2.08 Nm (0,20 kgf-m or 1,49 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 40.2 km/h (24,88 mph)
Preventative care is necessary to maintain your Puch Maxi Sport running smoothly. Common service items consist of oil filters. With regular servicing, your Maxi Sport will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Puch Maxi Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2/0 - 17 and the Rear Tyre size is 2/0 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 48.80 ccm (2,97 cubic inches) |
| Power: | 1.50 HP (1,09 kW)) @ 4500 RPM |
| Torque: | 2.08 Nm (0,20 kgf-m or 1,49 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 40.2 km/h (24,88 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1977 |
| Weight: | 39.0 kg (85,57 pounds) |
| Length: | 1700 mm (66,57 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |