The Aprilia RSV4 Factory is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 998.20 ccm (60,61 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 180.00 HP (130,74 kW)) @ 12500 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential feature. The Aprilia RSV4 Factory comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, giving consistent mileage on the road.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Aprilia RSV4 Factory operating reliably. Regular replacement items include spark plugs. By using genuine parts, your RSV4 Factory can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Aprilia RSV4 Factory Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 998.20 ccm (60,61 cubic inches) |
| Power: | 180.00 HP (130,74 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 12.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 179.0 kg (392,63 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |