The Kymco Pulsarck is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The Kymco Pulsarck comes with a fuel tank and is controlled by a OHV fuel control system, providing reliable efficiency during your journeys.
Regular maintenance is key for keeping your Kymco Pulsarck running smoothly. Popular maintenance parts include fuel filters. With regular servicing, your Pulsarck will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kymco Pulsarck Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 131.0 kg (287,36 pounds) |
| Length: | 1958 mm (76,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |