The Honda SilverWing 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 398.00 ccm (24,17 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 36.20 HP (26,27 kW)) @ 8000 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important factor. The Honda SilverWing 400 comes with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering excellent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is essential for keeping your Honda SilverWing 400 in peak form. Common service items include brake pads. With regular servicing, your SilverWing 400 can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda SilverWing 400 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 14 and the Rear Tyre size is 150/70 - 13 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24,17 cubic inches) |
| Power: | 36.20 HP (26,27 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 228.0 kg (500,19 pounds) |
| Length: | 2750 mm (107,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |