The Yamaha XT660R is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 47.33 HP (34,33 kW)) @ 8500 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6100 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important feature. The Yamaha XT660R comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, delivering good mileage for your rides.
Preventative care is vital to keep your Yamaha XT660R in peak form. Regular replacement items include drive chains. With the right parts, your XT660R will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XT660R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - M21 and the Rear Tyre size is 130/80 - M17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 47.33 HP (34,33 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 172.0 kg (377,30 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |