The Nipponia NB 125E is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 9000 RPM, 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
When riding, the fuel capacity is an important factor. The Nipponia NB 125E comes with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, delivering efficient range on the road.
Routine service is vital for maintaining your Nipponia NB 125E operating reliably. Popular maintenance parts involve drive chains. Using quality components, your NB 125E can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Nipponia NB 125E Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 18 and the Rear Tyre size is 3/0 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |