The Suzuki GS 50 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.96 HP (3,58 kW)) @ 8500 RPM, 4.30 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Suzuki GS 50 features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, delivering consistent efficiency on the road.
Routine service is crucial to keep your Suzuki GS 50 performing at its best. Regular replacement items comprise sprockets. With regular servicing, your GS 50 will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Suzuki GS 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - 14 and the Rear Tyre size is 80/90 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.96 HP (3,58 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 4.30 Nm (0,40 kgf-m or 3,18 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 69.0 kg (151,34 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |