The Honda Monkey 50 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.10 HP (2,29 kW)) @ 7500 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key aspect. The Honda Monkey 50 comes with a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, providing good range for your adventures.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Honda Monkey 50 performing at its best. Regular replacement items include drive chains. With the right parts, your Monkey 50 will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.10 HP (2,29 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 58.0 kg (127,26 pounds) |
| Length: | 1360 mm (53,23 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |