The Kawasaki Concours 14 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Kawasaki Concours 14 is equipped with a 21.95 litres (5,77 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, giving reliable fuel economy for your adventures.
Routine service is important for ensuring your Kawasaki Concours 14 operating reliably. Regular replacement items involve clutch plates. With the right parts, your Concours 14 can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Concours 14 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 100.30 Nm (10,15 kgf-m or 73,63 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.95 litres (5,77 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 274.9 kg (602,97 pounds) |
| Length: | 2271 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |