The Triumph Daytona 900 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM, 81.40 Nm (8,26 kgf-m or 59,70 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Triumph Daytona 900 in peak form. Regular replacement items include air filters. Through proper maintenance, your Daytona 900 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 81.40 Nm (8,26 kgf-m or 59,70 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |