The Honda XR 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 6750 RPM, 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key feature. The Honda XR 650 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, offering good fuel economy on the road.
Preventative care is vital for ensuring your Honda XR 650 in peak form. Popular maintenance parts comprise air filters. Through proper maintenance, your XR 650 will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |