The Ducati Multistrada 620 Dark is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 46.40 HP (33,73 kW)) @ 9500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential factor. The Ducati Multistrada 620 Dark features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel delivery system, delivering optimal mileage on the road.
Regular maintenance is important to maintain your Ducati Multistrada 620 Dark performing at its best. Popular maintenance parts involve spark plugs. By using genuine parts, your Multistrada 620 Dark can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Ducati Multistrada 620 Dark Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 46.40 HP (33,73 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |