The Vespa LX 50 2T is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.15 HP (2,99 kW)) @ 8750 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 62.8 km/h (38,81 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential factor. The Vespa LX 50 2T comes with a fuel tank and employs a SOHC fuel control system, delivering consistent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is necessary to keep your Vespa LX 50 2T in peak form. Common service items consist of batteries. With the right parts, your LX 50 2T can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Vespa LX 50 2T Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 11 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.15 HP (2,99 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.8 km/h (38,81 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 102.0 kg (223,78 pounds) |
| Length: | 1755 mm (68,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |