The Kawasaki VN900 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 903.00 ccm (54,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Kawasaki VN900 Classic features a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, offering reliable mileage during your journeys.
Preventative care is vital to keep your Kawasaki VN900 Classic performing at its best. Common service items comprise spark plugs. Through proper maintenance, your VN900 Classic will sustain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki VN900 Classic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 180/70 - 15 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (54,82 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 3700 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 282.0 kg (618,59 pounds) |
| Length: | 2407 mm (94,33 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Twin-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Twin-piston |