The BMW R 1150 RT is a 4 stroke, Touring bike with a Oil and air cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) Two cylinder boxer, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7250 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an important consideration. The BMW R 1150 RT comes with a 25.20 litres (6,63 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, ensuring reliable performance during your journeys.
Proper upkeep is key to keep your BMW R 1150 RT in peak form. Frequently replaced components comprise clutch plates. With the right parts, your R 1150 RT will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for BMW R 1150 RT Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.20 litres (6,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 255.1 kg (559,59 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |