The Sachs 49er 12 is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 2.81 HP (2.1 kW and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential aspect. The Sachs 49er 12 includes a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, giving reliable mileage for your adventures.
Regular maintenance is key for maintaining your Sachs 49er 12 in top condition. Essential service parts comprise spark plugs. By using genuine parts, your 49er 12 can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Sachs 49er 12 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 12 and the Rear Tyre size is 90/90 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.81 HP (2.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 79.0 kg (173,33 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |