The Honda VT125C Shadow is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential feature. The Honda VT125C Shadow features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, providing optimal mileage for your rides.
Regular maintenance is essential to maintain your Honda VT125C Shadow operating reliably. Popular maintenance parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your VT125C Shadow can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | 2300 mm (90,15 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |