The Moto Guzzi V11 Copa Italia is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The Moto Guzzi V11 Copa Italia includes a 20.66 litres (5,43 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, giving consistent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is key to maintain your Moto Guzzi V11 Copa Italia running smoothly. Regular replacement items include air filters. By using genuine parts, your V11 Copa Italia can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi V11 Copa Italia Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.66 litres (5,43 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |