The Moto Guzzi LeMans Nero Corsa is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Moto Guzzi LeMans Nero Corsa is equipped with a 20.66 litres (5,43 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel control system, delivering optimal performance for your adventures.
Proper upkeep is essential to maintain your Moto Guzzi LeMans Nero Corsa running smoothly. Popular maintenance parts include drive chains. Through proper maintenance, your LeMans Nero Corsa will keep providing great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi LeMans Nero Corsa Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.66 litres (5,43 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |