The Cagiva River 600 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 601.00 ccm (36,49 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 44.00 HP (32.1 kW, 45.00 Nm (4.6 kgf-m or 33.2 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Cagiva River 600 running smoothly. Common service items consist of oil filters. Using quality components, your River 600 will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 601.00 ccm (36,49 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (32.1 kW |
| Torque: | 45.00 Nm (4.6 kgf-m or 33.2 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |