The Hero Honda CD Dawn is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 97.20 ccm (5,90 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.40 HP (5,37 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key consideration. The Hero Honda CD Dawn is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel injection system, delivering good efficiency for your rides.
Proper upkeep is key for maintaining your Hero Honda CD Dawn performing at its best. Popular maintenance parts involve clutch plates. Using quality components, your CD Dawn will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Hero Honda CD Dawn Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.20 ccm (5,90 cubic inches) |
| Power: | 7.40 HP (5,37 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1965 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |