The Ural Tourist 750 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a key factor. The Ural Tourist 750 includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, providing efficient efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for keeping your Ural Tourist 750 running smoothly. Popular maintenance parts involve spark plugs. With regular servicing, your Tourist 750 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 335.0 kg (734,81 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Rear and sidecar wheel with IMZ drum brake |