The Bimota Mantra is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 7000 RPM, 90.20 Nm (9,15 kgf-m or 66,17 ft.lbs) @ 5700 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is vital for keeping your Bimota Mantra in top condition. Common service items consist of brake pads. Through proper maintenance, your Mantra can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 90.20 Nm (9,15 kgf-m or 66,17 ft.lbs) @ 5700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |