The Hero Honda CBZ is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 156.80 ccm (9,52 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 17.16 HP (12,44 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Hero Honda CBZ comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, offering excellent efficiency for your adventures.
Routine service is crucial to maintain your Hero Honda CBZ performing at its best. Common service items involve drive chains. With the right parts, your CBZ can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 156.80 ccm (9,52 cubic inches) |
| Power: | 17.16 HP (12,44 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 148.0 kg (324,67 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |