The Kawasaki VN 1500 Classic Touring is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 4700 RPM, 112.00 Nm (11,34 kgf-m or 82,19 ft.lbs) @ 3300 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
Preventative care is vital to keep your Kawasaki VN 1500 Classic Touring running smoothly. Essential service parts include air filters. Through proper maintenance, your VN 1500 Classic Touring will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 112.00 Nm (11,34 kgf-m or 82,19 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 299.0 kg (655,90 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |