The Hyosung GT 650R EFI is a 4 stroke, Sport bike with a 674.00 ccm (40,92 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 82.00 HP (59,60 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The Hyosung GT 650R EFI includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, ensuring reliable mileage during your journeys.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Hyosung GT 650R EFI in peak form. Frequently replaced components comprise batteries. By using genuine parts, your GT 650R EFI will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung GT 650R EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 674.00 ccm (40,92 cubic inches) |
| Power: | 82.00 HP (59,60 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 209.0 kg (458,50 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |