The Gilera Runner SC 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9700 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
For weekend adventures, the tank size is an important aspect. The Gilera Runner SC 125 comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, giving excellent performance for your adventures.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Gilera Runner SC 125 performing at its best. Essential service parts consist of clutch plates. Using quality components, your Runner SC 125 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Gilera Runner SC 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9700 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |