The Kawasaki KX 85 II Grossrad is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 99.00 ccm (6,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 28.83 HP (21.0 kW, 18.40 Nm (1.9 kgf-m or 13.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key factor. The Kawasaki KX 85 II Grossrad is fitted with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel control system, ensuring optimal range for your rides.
Regular maintenance is essential for ensuring your Kawasaki KX 85 II Grossrad running smoothly. Popular maintenance parts include sprockets. With the right parts, your KX 85 II Grossrad can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KX 85 II Grossrad Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - M19 and the Rear Tyre size is 70/100 - M19 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.00 ccm (6,01 cubic inches) |
| Power: | 28.83 HP (21.0 kW |
| Torque: | 18.40 Nm (1.9 kgf-m or 13.6 ft.lbs |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 65.0 kg (142,58 pounds) |
| Length: | 1910 mm (74,82 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |