The Honda Paneuropean is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V4, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 124.71 HP (90,55 kW)) @ 8000 RPM, 125.00 Nm (12,64 kgf-m or 91,74 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key factor. The Honda Paneuropean features a 29.00 litres (7,62 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, providing consistent performance on the road.
Preventative care is key for maintaining your Honda Paneuropean performing at its best. Common service items include oil filters. Through proper maintenance, your Paneuropean can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda Paneuropean Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR18 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 124.71 HP (90,55 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 125.00 Nm (12,64 kgf-m or 91,74 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 29.00 litres (7,62 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 287.0 kg (629,54 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |