The Cagiva Raptor 650 ie is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 644.05 ccm (39,10 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM, 63.50 Nm (6,47 kgf-m or 46,57 ft.lbs) @ 7400 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key aspect. The Cagiva Raptor 650 ie includes a fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, offering efficient mileage during your journeys.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Cagiva Raptor 650 ie performing at its best. Regular replacement items include oil filters. Through proper maintenance, your Raptor 650 ie will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 644.05 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 63.50 Nm (6,47 kgf-m or 46,57 ft.lbs) @ 7400 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |