The Suzuki SV 1000 SZ is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 167.76 HP (121,89 kW)) @ 6800 RPM, 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical feature. The Suzuki SV 1000 SZ features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, providing good efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to keep your Suzuki SV 1000 SZ in top condition. Regular replacement items comprise fuel filters. With the right parts, your SV 1000 SZ will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 167.76 HP (121,89 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |