The Honda CB 750 F2 Seven Fifty is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 747.00 ccm (45,35 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 73.00 HP (53.3 kW, 63.00 Nm (6.4 kgf-m or 46.5 ft.lbs and a top speed of 205.0 km/h (126,76 mph)
Scheduled maintenance is vital to keep your Honda CB 750 F2 Seven Fifty operating reliably. Frequently replaced components involve spark plugs. Using quality components, your CB 750 F2 Seven Fifty will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45,35 cubic inches) |
| Power: | 73.00 HP (53.3 kW |
| Torque: | 63.00 Nm (6.4 kgf-m or 46.5 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 205.0 km/h (126,76 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |