The Benelli Caffe Nero 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10.9 kW, 22.00 Nm (2.2 kgf-m or 16.2 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential aspect. The Benelli Caffe Nero 250 is equipped with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is important for ensuring your Benelli Caffe Nero 250 in peak form. Essential service parts include fuel filters. By using genuine parts, your Caffe Nero 250 can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10.9 kW |
| Torque: | 22.00 Nm (2.2 kgf-m or 16.2 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 2217 mm (86,86 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |