The Ducati SS 900 Supersport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential factor. The Ducati SS 900 Supersport is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering consistent fuel economy on the road.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Ducati SS 900 Supersport in top condition. Common service items involve brake pads. With regular servicing, your SS 900 Supersport will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati SS 900 Supersport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |