The Derbi Mulhacen Cafe 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9250 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key aspect. The Derbi Mulhacen Cafe 125 is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, giving excellent mileage for your adventures.
Routine service is vital to keep your Derbi Mulhacen Cafe 125 operating reliably. Essential service parts comprise spark plugs. With regular servicing, your Mulhacen Cafe 125 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Derbi Mulhacen Cafe 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2006 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |